facebook
Objednávky zadané do 14:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR

Cosmos

Cosmos

COSMOS je harmonizovaná norma pre ekologickú a prírodnú kozmetiku, ktorú reguluje nezávislá, medzinárodná a nezisková skupina COSMOS AISBL so sídlom v Bruseli. Norma COSMOS stanovuje pravidlá, ktoré musia kozmetické spoločnosti dodržiavať, aby spotrebiteľom zaručili, že výrobky, ktoré predávajú, sú skutočne ekologické alebo prírodné a že sa vyrábajú s čo najmenším vplyvom na životné prostredie a pri zachovaní vysokej kvality.

V roku 2002 sa päť popredných európskych organizácií stanovujúcich normy pre ekologickú a prírodnú kozmetiku (BDIH z Nemecka, Cosmebio z Francúzska, Ecocert Greenlife SAS z Francúzska, ICAE z Talianska a Soil Association zo Spojeného kráľovstva) rozhodlo vytvoriť jednotnú normu pre tento typ kozmetiky. Po sérii náročných a technických rozhovorov, na ktorých sa diskutovalo o rôznych prístupoch k tejto problematike, bola norma uverejnená v roku 2010. Táto iniciatíva zahŕňala aj všetku dokumentáciu a postupy kontroly a riadenia procesov vrátane schvaľovania a autorizácie certifikačných orgánov a zdrojov na revíziu a interpretáciu noriem podľa potreby. Tieto organizácie sa nakoniec rozhodli vytvoriť neziskové medzinárodné združenie na prijatie, riadenie a ďalší rozvoj normy, ktoré nazvali COSMOS.

Smernice procesu COSMOS umožňujú dve úrovne certifikácie - COSMOS ORGANIC a COSMOS NATURAL. Prvá kategória je prísnejšia a náročnejšia. Okrem toho, že vyžaduje prirodzenosť a obmedzenie používania škodlivých látok, vyžaduje aj používanie mnohých zložiek z ekologických fariem. Osobitný dôraz sa kladie na energeticky úsporný a ekologický výrobný proces, ktorý umožňuje recykláciu obalových materiálov.

Na to, aby výrobok získal certifikát COSMOS ORGANIC, musí aspoň 20 % jeho obsahu pochádzať z ekologických zložiek (okrem opláchnutých výrobkov) a zložky poľnohospodárskeho pôvodu musia byť z 95 % ekologické. Ak je kozmetický výrobok vyrobený z prírodných zložiek, ale neobsahuje zložky, ktoré spĺňajú kritérium 95 % ekologického pôvodu, výrobok je certifikovaný ako prírodný s označením COSMOS NATURAL.

Ak výrobok, ktorý bol certifikovaný jednou z európskych certifikačných spoločností, spĺňa aj normy COSMOS, je pod logo tejto certifikácie pridaný príslušný stupeň certifikácie vo forme názvu.

V roku 2022 získalo označenie COSMOS ORGANIC alebo COSMOS NATURAL viac ako 32 000 výrobkov, viac ako 13 000 kozmetických zložiek získalo certifikát COSMOS CERTIFIED a viac ako 8 000 zložiek bolo schválených podľa normy COSMOS.

Podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke http://www.cosmos-standard.org/.


Kategória
Top