facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Ako pripraviť kurací satay ako od profesionála priamo doma

Čo je kurací satay a prečo si ho zamilujete

Keď sa povie juhovýchodná Ázia, mnohým sa vybaví vôňa exotického korenia, zlatisto opekané mäso a výrazné omáčky, ktoré dodávajú každému jedlu charakter. Jedným z najobľúbenejších pokrmov tejto oblasti je kurací satay – grilované kuracie špízy marinované v zmesi korenia, podávané s hustou, často arašidovou omáčkou. Tento jednoduchý, ale chuťovo bohatý pokrm si našiel cestu nielen do sŕdc miestnych obyvateľov, ale aj na taniere milovníkov dobrého jedla po celom svete.

Satay má pôvod v Indonézii, konkrétne na ostrove Jáva, ale dnes sa s ním stretneme aj v Malajzii, Thajsku, Singapure a na Filipínach. V každej krajine má trochu iný vzhľad, ale základná myšlienka zostáva rovnaká – plátky mäsa napichnuté na špajdli, naložené v aromatickej marináde a ugrilované do zlatista, ideálne nad uhlím. Kuracie mäso sa pritom stalo tou najobľúbenejšou voľbou, pretože je jemné, rýchlo sa pripravuje a dobre vstrebáva chuť marinády.

Tajomstvo chutného kuracieho satay nie je len v mäse

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchý pokrm, ale ako pri väčšine tradičných jedál je kľúčom k dokonalému výsledku kvalita surovín a starostlivo pripravená marináda. Tá zvyčajne obsahuje kurkumu, koriander, rímsky kmín, cesnak, zázvor, limetkovú šťavu, sójovú omáčku a niekedy aj kokosové mlieko. Práve kurkuma dodáva mäsu typickú žltozlatú farbu, zatiaľ čo ostatné ingrediencie sa postarajú o hĺbku chuti.

Aby bolo mäso čo najšťavnatejšie a najvoňavejšie, je dobré ho nechať marinovať aspoň niekoľko hodín, ideálne cez noc. Potom sa napichuje na bambusové špajdle a griluje sa buď na otvorenom ohni, alebo v rúre – podľa možností aj sezóny.

Nie je na škodu spomenúť, že príprava satay môže byť príjemnou spoločenskou aktivitou. V mnohých domácnostiach v juhovýchodnej Ázii sa satay pripravuje cez víkendy alebo pri slávnostných príležitostiach, keď sa rodina stretne, každý pomáha s prípravou špízov a večer sa trávi spoločne pri jedle a rozprávaní.

Omáčka, ktorá dáva satayu dušu

Bez omáčky by to ale nebolo ono a práve satay omáčka je tým, čo túto pochúťku povyšuje na ozajstný kulinársky zážitok. Najčastejšie ide o arašidovú omáčku, ktorá kombinuje slanosť, sladkosť, jemnú pálivosť a krémovú konzistenciu. V základe bývajú mleté pražené arašidy, kokosové mlieko, limetková šťava, rybacia omáčka, palmový cukor a chilli.

Pripraviť ju doma pritom nie je zložité, zvlášť ak máme po ruke kvalitné suroviny. Pri troche trpezlivosti a ladení dochutenia sa dá dosiahnuť výsledok, ktorý chutí ako z ulice v Bangkoku alebo z nočného trhu v Kuala Lumpure. Ak nemáte čas alebo chuť pripravovať omáčku od základu, na trhu je dnes aj rad ekologických a prírodných variantov, ktoré rešpektujú tradičné receptúry a zároveň neobsahujú žiadne zbytočné konzervanty.

Prekvapivo dobre sa satay omáčka hodí aj k iným jedlám – napríklad ako zálievka na šalát, dip k grilovanej zelenine alebo ako alternatíva ku klasickým omáčkam pri domácom burgerovaní.

Kurací satay v modernej kuchyni

Zatiaľ čo v Ázii je kurací satay bežnou pochúťkou pouličnej gastronómie, u nás si nachádza cestu najmä do moderných kuchýň orientovaných na zdravý životný štýl. Kuracie špízy so zeleninou a orechovou omáčkou sa perfektne hodia ako ľahká večera, ktorá zasýti, ale nezaťaží. Dobre vyzerá na tanieri, má bohatú chuť a ľahko ju pripravíte aj z ekologických surovín.

Napríklad bio kuracie mäso z ekologického chovu, fair trade arašidy a kokosové mlieko bez pridaných látok zabezpečia nielen vynikajúcu chuť, ale aj dobrý pocit z udržateľného varenia. Ak navyše použijete zvyšnú satay omáčku aj druhý deň, výrazne znížite plytvanie potravinami.

Jednou z výhod tohto pokrmu je aj jeho variabilita. Či už sa rozhodnete mäso nahradiť tofu, tempehom alebo zeleninou, s trochou kreativity vznikne vegetariánska alebo vegánska verzia, ktorá chutí rovnako skvele. V Thajsku sa bežne pripravujú satay špízy aj z kreviet, tofu alebo jahňacieho mäsa – a všetky tieto prevedenia majú svojich priaznivcov.

Ako satay servírovať, aby zaujal všetky zmysly

Prvý dojem robí veľa – a pri pokrmoch ako satay to platí dvojnásobne. Špízy naaranžované do vejáre, s miskou krémovej omáčky uprostred, doplnené o kúsky uhorky, cibule a ryžové gule alebo ryžový koláč (tzv. lontong), pôsobia ako jedlo z luxusnej reštaurácie. Pritom ide o jednoduché suroviny a príprava nezaberie príliš času.

Na rodinnej oslave alebo letnej garden party je kurací satay zárukou úspechu. Je to pokrm, ktorý sa je rukami, prirodzene zbližuje ľudí a vonia ďalej než k sporáku. Vymeniť klasické grilované klobásy za exotické špízy s arašidovou omáčkou je zábavná výzva, ktorá osvieži každé letné menu.

Keď napríklad podnikateľka Ivana, ktorá sa vo voľnom čase venuje zdravému stravovaniu, pripravila satay špízy pre priateľov na záhradnej párty, mala spočiatku obavy, či ostatných zaujme jedlo bez typických slovenských chutí. Výsledok ju ale prekvapil – po prvej ochutnávke sa po špízoch len zaprášilo a omáčka zmizla do poslednej kvapky. „Nikto nečakal, že z kurčaťa a arašidov môže byť niečo také. Bolo to jednoducho iné – a skvelé," hovorí s úsmevom.

Exotika bez výčitiek

Pre mnohých ľudí môže byť slovo „exotika" synonymom pre niečo ťažko dostupné alebo zložité na prípravu. Kurací satay ale ukazuje, že aj exotický pokrm môže byť jednoduchý, zdravý a udržateľný. Stačí pár bežne dostupných surovín, trochu času na marinovanie a chuť vyskúšať niečo nové.

A ak si niektoré ingrediencie chcete uľahčiť – napríklad siahnuť po už pripravenej satay omáčke v bio kvalite, nie je na tom nič zlé. Dôležité je, že viete, čo jete, odkiaľ suroviny pochádzajú a že si výsledok užijete naplno.

Vo svete, kde je často jedlo brané len ako nutnosť, prinášajú pokrmy ako kurací satay príležitosť spomaliť, zapojiť zmysly a skutočne si jedlo vychutnať. Či už ho pripravíte len pre seba, pre partnera alebo pre celú skupinu priateľov, jedno je isté – táto exotika sa u vás zabýva oveľa rýchlejšie, než by ste čakali.

Pretože ako hovorí staré indonézske príslovie: „Jedlo pre jedného je jedlo pre všetkých, keď ho zdieľaš so srdcom."

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat