facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Objavte kúzlo chana masaly a jejích zdravých ingrediencií

Chana masala - aromatický poklad indickej kuchyne, ktorý si zamilujete aj doma

Indická kuchyňa je známa svojou farebnosťou, vôňou korenia a hlbokou chuťou, ktorá dokáže zahriať telo aj dušu. Medzi jej ikonické vegetariánske jedlá patrí bezpochyby chana masala, teda cícer v korenenej paradajkovej omáčke. Pokrm, ktorý je v Indii bežnou súčasťou každodenného jedálnička, si získal obľubu aj ďaleko za jej hranicami. Dôvodov je hneď niekoľko – je lahodný, výživný, vegánsky a relatívne jednoduchý na prípravu.

Chana masala, niekedy tiež chole, pochádza predovšetkým zo severnej Indie a Pakistanu. Základom tohto pokrmu je cícer – v hindčine "chana" – ktorý sa varí v bohatej, pikantnej omáčke z paradajok, cibule, cesnaku, zázvoru a zmesi aromatického korenia známej ako garam masala. Výsledkom je pokrm, ktorý je plný chutí, má jemne pikantný nádych a vynikajúco sa hodí či už k ryži, alebo k rôznym indickým plackám.

Ako pripraviť autentickú chana masalu doma

Recept na chana masalu môže mať mnoho variantov, ale základný princíp zostáva rovnaký: dobre uvarený cícer a poctivo pripravená korenená omáčka. Hoci sa môže zdať, že ide o zložité jedlo, s trochou trpezlivosti a kvalitnými surovinami ho zvládne pripraviť aj začiatočník.

Jedným z kľúčov k úspechu je použitie sušeného cíceru, ktorý je potrebné cez noc namočiť a následne uvariť do mäkka – ideálne v tlakovom hrnci. Ak ale nemáte dosť času, môžete použiť aj konzervovaný, aj keď chuťovo nebude výsledok taký autentický.

Pri príprave korenenej zmesi je dôležité neponáhľať sa s fázou restovania cibule, cesnaku a zázvoru. Práve tu vzniká základná chuť omáčky. K tomu sa pridávajú celé aj mleté druhy korenia – rímska rasca, koriander, kurkuma, chilli, garam masala a niekedy aj sušené mango (amchur), ktoré dodá chana masale príjemne kyslý podtón.

V niektorých verziách receptu sa navyše pridáva čierna soľ (kala namak) alebo sušené granátové jablko, ktoré pokrmu dodávajú hĺbku a komplexnosť. A práve tieto drobnosti často odlišujú domáci pokus od autentického indického jedla.

Chana masala paratha – ideálna kombinácia na víkendové raňajky

Ak chcete zážitok z chana masaly posunúť na ďalšiu úroveň, vyskúšajte ju s parathou – viacvrstvovou indickou plackou, ktorá sa smaží na suchej panvici, až je krásne chrumkavá a zároveň vláčna. V Indii sa chana masala s parathou často podáva ako výdatné raňajky alebo brunch, a to najmä v chladnejších mesiacoch.

Paratha sa pripravuje z celozrnnej múky, vody a trošky soli – cesto sa miesi, odpočíva a potom sa vaľká do tenkých placiek. Tie sa niekedy plnia zmesou korenia, zemiakov alebo zeleniny, ale k chana masale bohato postačí základná verzia. Placka sa pri pečení maže ghí alebo olejom, takže vznikne krásne zlatavá štruktúra s jemne karamelizovanou chuťou.

Táto kombinácia – korenistý, teplý cícer a čerstvo upečená paratha – je dokonalým príkladom toho, ako indická kuchyňa pracuje s kontrastmi chutí a textúr. A čo je najdôležitejšie, aj keď ide o jednoduché suroviny, výsledok pôsobí slávnostne a výdatne.

Ako nájsť rovnováhu medzi chuťou a zdravím

Indická kuchyňa je niekedy neprávom považovaná za "ťažkú" alebo príliš mastnú. Pravda je ale taká, že ak si jedlo pripravíte doma, môžete si presne nastaviť množstvo tuku, soli aj pálivosti. Chana masala je skvelým príkladom jedla, ktoré je nielen chutné, ale aj zdravé.

Cícer je bohatý na bielkoviny, vlákninu a komplexné sacharidy, vďaka čomu vás zasýti na dlhú dobu. Navyše obsahuje rad minerálov ako železo, horčík či zinok. Ak ho skombinujete s celozrnnou parathou, dostanete nutrične vyvážené jedlo, ktoré je zároveň vhodné aj pre vegánov.

Korenie ako kurkuma, zázvor alebo rímska rasca majú navyše protizápalové a tráviace účinky. Nejde teda len o chuť – indické korenie má často aj liečivé vlastnosti, ktoré sa v tradičnom ajurvédskom prístupe využívajú po stáročia.

Jedna mamička troch detí z Brna si pochvaľovala, že chana masala s parathou sa u nich stala obľúbeným sobotným obedom: „Je to jednoduché, zasýti to všetkých a deti si môžu omáčku sami naberať do placiek. Navyše je skvelé, že im tak nenásilne podstrčím strukoviny."

Tipy, ako chana masalu povýšiť na kulinársky zážitok

  • Použite čerstvé paradajky namiesto konzervovaných, ak sú v sezóne – chuť bude sviežejšia a výraznejšia.
  • Pridajte čerstvé koriandrové listy tesne pred podávaním – nielen pre ozdobu, ale aj pre ich jedinečnú chuť.
  • Pripravte si vlastnú zmes korenia garam masala – domáca verzia máva hlbšiu arómu a menej soli.
  • Podávajte s citrónom alebo limetkou, ktorým si každý môže dochutiť svoju porciu – kyslosť krásne dopĺňa zemitú chuť cíceru.
  • Skúste fermentovanú parathu – ak necháte cesto odpočívať cez noc, získa jemne kyslú chuť podobnú kvásku.

Ako bonus môžete chana masalu využiť aj ako základ pre ďalšie pokrmy. Napríklad zvyšnú cícerovú zmes možno druhý deň zabaliť do tortilly alebo použiť ako náplň do pita chleba spolu s čerstvou zeleninou a jogurtovým dipom (ak nie ste vegáni). Týmto spôsobom získate zdravý a chutný obed do práce.

Prečo si zaslúži miesto aj na slovenskom stole

Hoci slovenská kuchyňa tradične spočíva na mäse, zemiakoch a omáčkach, stále viac ľudí hľadá nové chute, ktoré sú zdravé, udržateľné a zároveň chutné. Chana masala presne taká je. Je cenovo dostupná, sýta a ľahko upraviteľná podľa chuti každého stravníka.

Obľuba indickej kuchyne na Slovensku stúpa a ľudia sa stále častejšie neboja experimentovať aj so strukovinami, ktoré kedysi končili len v hrachovej alebo šošovicovej polievke. Vďaka internetu, špecializovaným obchodom a e-shopom ako Ferwer je dnes navyše jednoduché zohnať kvalitné korenie aj ďalšie suroviny z celého sveta, a tak si autentické zahraničné jedlo pripraviť aj v bežnej domácej kuchyni.

Ako hovorí slávny indický kuchár Sanjeev Kapoor: „Jedlo nie je len o recepte, ale o príbehu, ktorý rozpráva." A práve chana masala je pokrmom, ktorý so sebou nesie bohatú históriu, kultúru aj chuť domova – nech už ste kdekoľvek na svete.

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat