
Tajomstvo kvalitného coleslawu a jeho prípravy doma

Tajomstvo šalátu Coleslaw - svieža klasika s históriou aj moderným kúzlom
Vo svete rýchleho občerstvenia sa často zabúda na to, že niektoré prílohy majú hlboké korene a bohatú históriu. Jednou z nich je šalát Coleslaw – osviežujúca kombinácia kapusty, mrkvy a krémového dresingu, ktorá si získala srdcia ľudí na celom svete. Na Slovensku je známy hlavne ako príloha k vyprážaným jedlám alebo grilovanému mäsu, ale málokto vie, že tento „obyčajný" šalát má prekvapivo dlhú históriu a oveľa širšie možnosti využitia, než sa na prvý pohľad zdá.
Pôvod názvu „Coleslaw" siaha až do Holandska 18. storočia, kde sa výraz „koolsla" (v preklade „kapustový šalát") stal základom pre to, čo dnes poznáme ako coleslaw. S príchodom holandských osadníkov do Ameriky si našiel cestu aj tento svieži šalát. V priebehu rokov prešiel radou úprav a podľa regiónu sa môžu líšiť ako suroviny, tak dochucovanie. V USA je dnes neodmysliteľnou súčasťou piknikov, barbecuov aj fastfoodových menu.
Čo robí Coleslaw jedinečným?
Základný recept na šalát Coleslaw je zdanlivo jednoduchý: biela hlávková kapusta, strúhaná mrkva a dresing. Lenže práve v týchto detailoch sa skrýva priestor pre variácie, ktoré z neho môžu urobiť originálny kulinársky zážitok. Niektorí do neho pridávajú zeler, jablko, červenú kapustu, cibuľu alebo dokonca hrozienka. Dresing sa môže líšiť – od klasickej majonézy cez jogurtové základy až po horčicový alebo octový zábal.
Napríklad v južných štátoch USA sa často používa sladkokyslý dresing s dijonskou horčicou, zatiaľ čo v Austrálii je populárna verzia s ananásom. V Anglicku sa neboja ani syrových variácií. Možností je celý rad, takže akýkoľvek recept na šalát Coleslaw môže byť ľahko upravený presne podľa vašich chuťových preferencií.
Čo je ale kľúčové? Kvalita surovín. Čerstvá, chrumkavá kapusta a mrkva sú základom úspechu. A práve tu sa láme chlieb – alebo skôr kapusta. U šalátov totiž platí, že ich chuť je len tak dobrá, ako dobré sú ich jednotlivé zložky. Ideálne bio alebo z lokálnych zdrojov, bez zbytočnej chémie, s čo najmenším ekologickým dopadom.
Ako pripraviť ten najlepší domáci Coleslaw?
Existuje nespočet variácií, ale jeden základný recept na domáci coleslaw sa stále drží na špici. A nie je divu – je jednoduchý, rýchly a výsledok je vždy spoľahlivý. Tu je obľúbený recept na coleslaw, ktorý si poradí aj s náročnými stravníkmi:
Klasický coleslaw recept
- 1 menšia hlávka bielej kapusty (asi 600 g)
- 2 stredné mrkvy
- 150 g kvalitnej majonézy (alebo bieleho jogurtu pre ľahšiu variantu)
- 1 lyžica jablčného octu
- 1 lyžička dijonskej horčice
- soľ a čerstvo mleté korenie podľa chuti
- štipka cukru alebo lyžička medu
Kapustu a mrkvu nastrúhame na jemno alebo nakrájame na tenké rezance. V mise zmiešame majonézu, ocot, horčicu, cukor, soľ a korenie, a týmto dresingom zalejeme zeleninu. Premiešame a necháme aspoň hodinu odstáť v chladničke, aby sa chute prepojili.
Tip: Ak chcete šalát extra chrumkavý, nechajte nakrájanú kapustu ľahko posoliť a odstáť cca 20 minút. Potom ju premasírujte a zlejte prebytočnú šťavu. Tým sa zbavíte horkosti a kapusta zostane šťavnatá, ale príjemne pevná.
Coleslaw ako viac než len príloha
Aj keď si ho väčšina ľudí spája s fastfoodom – napríklad ako ochutenú prílohu k vyprážanému kurčaťu – šalát coleslaw má oveľa väčší potenciál. Vďaka svojej sviežosti skvele dopĺňa ťažké jedlá, ale zároveň môže byť aj základom zdravej večere. Stačí ho doplniť o bielkoviny – napríklad grilované tofu, pečené kurča alebo pečenú cíceru – a razom máte plnohodnotné jedlo.
V posledných rokoch si coleslaw nachádza svoje miesto aj v kuchyniach vegánov a vegetariánov. Stačí vymeniť majonézu za rastlinnú alternatívu alebo použiť krém z kešu orechov, citrónovej šťavy a tahini. Vďaka tomu zostane šalát krémový, ale úplne bez živočíšnych zložiek.
„Coleslaw je ako plátno – dá sa naň naniesť neuveriteľné množstvo chutí," hovorí americká foodblogerka Deb Perelman, autorka blogu Smitten Kitchen. A má pravdu. Stačí pár kreatívnych nápadov a z tradičnej prílohy sa stane hviezda stola.
Rýchly šalát na všedné večery aj sviatočný stôl
Jedným z dôvodov, prečo je šalát coleslaw taký obľúbený, je jeho univerzálnosť a rýchlosť prípravy. Vo svete, kde sa často varí „za chodu", je možnosť urobiť chutný šalát do 15 minút neoceniteľná. Navyše vydrží v chladničke aj niekoľko dní, čo z neho robí perfektnú voľbu pre plánovanie jedál na celý týždeň.
V reálnom živote to vyzerá napríklad takto: mamička dvoch detí pripravuje večeru po náročnom dni v práci. V chladničke má zvyšok kapusty a dve mrkvy. Za 10 minút má hotový ľahký šalát, ktorý podáva k pečeným zemiakom a rybe. Deti sa doň pustia so slovami „mami, to chrumká!". A ona vie, že urobila nielen chutné, ale aj výživné jedlo – plné vlákniny, vitamínu C a antioxidantov.
Vyskúšajte naše prírodné produkty
Udržateľný šalát pre každého
V dobe, keď sa stále viac ľudí zaujíma o ekologické dopady svojho jedálnička, je Coleslaw vítaným príspevkom aj z hľadiska udržateľnosti. Kapusta a mrkva patria k najmenej náročným plodinám, čo sa týka pestovania aj skladovania. Dajú sa ľahko zohnať lokálne, často aj v bio kvalite. A ak sa použije napríklad domáca majonéza alebo rastlinná alternatíva, minimalizuje sa aj množstvo obalového odpadu.
Navyše je to šalát, ktorý naozaj nevyžaduje exotické prísady – žiadne avokádo, quinoa alebo exotické superpotraviny. A predsa môže chutiť moderne, sviežo a výnimočne.
Ak teda hľadáte jednoduchý, zdravý a zároveň chutný spôsob, ako oživiť svoj jedálniček, šalát Coleslaw je ideálna voľba. Či už ako príloha ku grilovanému mäsu na letnej záhradnej party, ako základ sendviča alebo ako ľahká večera do krabičky – vždy splní svoj účel. Navyše je to jedna z tých chutí, ktoré oslovia ako deti, tak dospelých.
Možno ho máte spojený len s fastfoodom. Možno ste ho mali naposledy pred piatimi rokmi. Ale čo keby ste mu dali šancu znova – tentokrát vo vlastnej kuchyni, s čerstvými surovinami a podľa seba? Možno zistíte, že vám doma chýba presne tá chrumkavá, osviežujúca a univerzálna lahôdka, ktorá sa hodí ku každému jedlu – a pritom stojí len pár eur.