
Čo všetko vám sansho ponúka v oblasti gastronómie a zdravia

Sansho - japonské korenie, ktoré mení pravidlá hry v kuchyni aj zdravom životnom štýle
Keď sa povie japonské korenie, väčšina ľudí si vybaví wasabi alebo sójovú omáčku. Lenže tradičná japonská kuchyňa je oveľa rozmanitejšia – a jedným z jej menej známych, ale o to zaujímavejších pokladov je sansho (japonsky 山椒, čítaj "sanšo"). Táto aromatická rastlina z čeľade routovitých je v Japonsku bežne používaná podobne ako u nás korenie, avšak jej chuťový profil a účinky sú úplne jedinečné. Sansho je nielen korením, ale aj súčasťou tradičnej medicíny a čoraz častejšie sa objavuje v modernej kuchyni aj kozmetike.
Čo je sansho a ako chutí?
Sansho pochádza z plodov kríka alebo menšieho stromu zvaného Zanthoxylum piperitum, ktorý rastie predovšetkým v Japonsku, Kórei a Číne. Podobne ako jeho čínsky príbuzný – sečuánske korenie – má sansho citrónovo sviežu, mierne drevitú chuť s unikátnou vlastnosťou: spôsobuje na jazyku jemné brnenie. Nejde však o pálivosť, ako ju poznáme z chilli papričiek. Sansho pôsobí skôr ako ľahké znecitlivenie, ktoré prekvapivo podčiarkuje chuť jedla, bez toho aby ju prehlušilo.
V Japonsku sa používa ako sušená mletá kôra plodu (tzv. "kona-zansho"), tak celé usušené bobule, ktoré sa pri varení často pridávajú do omáčok alebo marinád. Čerstvé listy sansho, zvané "kinome", sa využívajú ako aromatická ozdoba tradičných pokrmov, najmä na jar.
Korenie, ktoré má čo povedať aj mimo taniera
Čo robí sansho naozaj výnimočným, je nielen jeho výrazná chuť, ale aj množstvo zdravotných benefitov, ktoré ponúka. V tradičnej japonskej a čínskej medicíne sa sansho používa po stáročia – údajne stimuluje trávenie, pomáha proti bolestiam brucha a zlepšuje krvný obeh. V modernom výskume sa potvrdilo, že obsahuje látky ako sanshool, ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a analgetické účinky.
Nie je divu, že si sansho získava pozornosť nielen v oblasti gastronómie, ale aj v kozmetike a prírodnej zdravotnej starostlivosti. Extrakty z tejto rastliny sa objavujú napríklad v krémoch na citlivú pokožku, pretože jemne tlmia podráždenie, a zároveň zlepšujú mikrocirkuláciu. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že by sansho mohlo mať antioxidačné účinky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred oxidačným stresom.
V bežnej kuchyni má sansho rad možností použitia, a to ako v slaných, tak sladkých pokrmoch. V Japonsku sa pridáva napríklad do zmesi korenia "shichimi togarashi", ktorá sa používa na dochutenie rezancov, polievok alebo ryže. V Európe si však sansho pomaly razí cestu aj do moderných bistier a fine dining reštaurácií, kde ho šéfkuchári využívajú na dochutenie rýb, zeleninových pokrmov alebo dokonca dezertov a čokolády.
Moderné bistro a kvapka Japonska
V bratislavskom bistre zameranom na fermentovanú kuchyňu sa sansho objavilo ako súčasť marinády na údený tempeh. V kombinácii s miso pastou, javorovým sirupom a cesnakom vytvorilo neuveriteľne komplexnú chuť, ktorá pripomínala zároveň umami, citrus a jemnú štipľavosť. Reakcie zákazníkov? „Nikdy som nič také nejedol, ale chcem to znovu." Taká je sila sansho – nenápadného, ale výrazného korenia.
Prečo by sansho nemalo chýbať v ekologickej domácnosti
V čase, keď čoraz viac ľudí hľadá prírodné alternatívy k chemickým prísadám, sa sansho javí ako atraktívna voľba. Nielenže má neotrelú chuť, ale zároveň prináša benefity, ktoré idú ruka v ruke so zdravým životným štýlom. V kombinácii s ďalšími bio surovinami – napríklad s fermentovanými potravinami, tofu alebo celozrnnými obilninami – podporuje trávenie a prirodzenú obranyschopnosť tela.
Navyše je sansho ako surovina šetrná k životnému prostrediu. Pestovanie tejto rastliny nevyžaduje intenzívne chemické postreky, a keďže ide o tradičnú plodinu Japonska, jej pestovanie často prebieha v rámci malých rodinných fariem. Výberom certifikovaného bio sansho teda podporujete nielen svoje zdravie, ale aj etickú a udržateľnú produkciu.
Ako sansho zaradiť do každodenného jedálnička?
Možností je veľa. Začať môžete jednoducho – napríklad posypať grilovanú zeleninu štipkou mletého sansho a olivového oleja. Výborne funguje tiež ako dochucovadlo do dresingov, marinád alebo nátierok. Ak radi pečiete, skúste pridať štipku sansho do čokoládových sušienok – citrusová nota dodá sladkému pečivu nečakanú hĺbku.
Ak máte radi ázijskú kuchyňu, sansho sa skvele hodí do ramenových vývarov, k rybám, morským plodom alebo tofu. Milovníci fermentácie ho môžu pridať do kimchi alebo domáceho pickles – nielenže zvýrazní chuť, ale podporí aj konzervačné účinky.
Pozor na dávkovanie – menej je viac
Jedna dôležitá rada: so sansho to neprežeňte. Je silne aromatické a jeho brnenie na jazyku môže byť pri vyššej dávke pre niekoho až nepríjemné. Začnite s malým množstvom a postupne skúšajte, čo vám vyhovuje. Vďaka svojej sile vám aj malý sáčok vydrží naozaj dlho.
Kde sansho kúpiť?
Na Slovensku je sansho zatiaľ stále pomerne vzácne korenie, ale dá sa zohnať v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou, ekologickými produktmi alebo v e-shopoch zameraných na japonské potraviny. Ideálne je hľadať bio certifikované varianty, ktoré zaručujú šetrnosť k prírode aj kvalitné spracovanie bez chemických prísad.
Na Ferwer.sk nájdete sansho ako súčasť širšej ponuky prírodných potravín a korenín, ktoré podporujú zdravý životný štýl a udržateľný prístup k vareniu.
„Jedlo by nemalo byť len palivom, ale aj zážitkom pre všetky zmysly." – Tieto slová japonského kuchára Yoshihira Muraty skvele vystihujú filozofiu, ktorú sansho prináša.
Či už ste skúsený kuchár, ktorý hľadá nové chute, alebo spotrebiteľ, ktorý chce jesť zdravšie a v súlade s prírodou, sansho prináša neotrelý spôsob, ako obohatiť jedálniček aj každodenné rituály. Možno sa tak stane vašou novou tajnou ingredienciou – malou, nenápadnou, ale s veľkým účinkom.