
Keď bolesť rebier pod prsiami na dotyk znepríjemňuje váš život

Keď pod prsiami bolí - signál tela, ktorý nie je radno prehliadať
Ľudské telo je majstrovské dielo plné signálov, ktoré nám – ak ich chceme vnímať – dokážu napovedať, čo sa v nás odohráva. Jedným z týchto varovných signálov môže byť bolesť pod prsiami, či už sa objaví náhle, alebo sa plíživo zhoršuje. Môže byť tupá, ostrá, bodavá či tlaková. Môže sa zhoršovať pri pohybe, hlbokom nádychu alebo len pri dotyku. Často nás zaskočí práve tým, že nevieme, odkiaľ pramení – či už z hrudníka, brucha, chrbta, alebo snáď zo srdca.
Keď sa objaví bolesť rebier pod prsiami na dotyk, mnoho ľudí automaticky pomyslí na problém s pohybovým aparátom. Ale bolesť v tejto oblasti môže byť rovnako dobre príznakom ťažkostí s trávením, pankreasom, žlčníkom, či dokonca prejavom stresu. A v tehotenstve? Tam môže byť situácia ešte o niečo zložitejšia.
Odkiaľ prichádza bolesť pod prsiami?
Bolesť pod prsiami môže mať mnoho príčin. Anatomicky sa v tejto oblasti nachádza nielen dolná časť hrudného koša, ale aj horná časť brušnej dutiny, kde sídlia pečeň, žalúdok, pankreas alebo bránica. Často ide o bolesť vychádzajúcu zo svalstva alebo rebier, inokedy ide o hlbší problém – napríklad tráviaci alebo kardiologický.
U mnohých pacientov začína problém nenápadne – napríklad ako bolesť pod prsiami uprostred, ktorá sa postupne rozširuje do strán, do chrbta alebo vystreľuje nahor. V takých prípadoch môže ísť o tzv. prenesenú bolesť, keď postihnutý orgán vysiela signály do vzdialenejšej oblasti tela.
Zvlášť znepokojujúca môže byť bolesť brucha pod prsiami, ktorá je spojená s nevoľnosťou, zvracaním alebo zmenou stolice. V takom prípade nemožno vylúčiť žlčníkový záchvat, zápal pankreasu alebo iné akútne stavy, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť.
Ale čo keď bolesť nie je akútna? Čo keď sa objavuje skôr po jedle, večer alebo po fyzickej námahe? V týchto prípadoch môže ísť o chronický problém, ktorý má korene napríklad v nesprávnom držaní tela, svalovej disbalancii alebo dlhodobom strese.
Keď rebrový oblúk bolí na dotyk
Jedným z častých dôvodov, prečo ľudia vyhľadávajú lekára, je bolesť rebier pod prsiami na dotyk. Tento problém býva často zamieňaný za kardio problémy, čo zvyšuje úroveň úzkosti a strachu. Našťastie vo väčšine prípadov nejde o srdce, ale o tzv. kostochondritídu – zápal chrupavky medzi rebrami a hrudnou kosťou, ktorý je bolestivý pri tlaku, hlbokom dýchaní alebo ležaní na boku. Môže byť spôsobený úrazom, natiahnutím svalov či prudkým kašľom počas infekcie.
Ďalšou možnosťou je blokáda rebier alebo hrudnej chrbtice, čo býva bežné napríklad u ľudí, ktorí dlho sedia pri počítači alebo majú jednostrannú záťaž pri športe. Typickým príkladom je žena, ktorá pravidelne nosí malé dieťa na jednom boku – jej telo sa asymetricky zaťažuje, čo sa prejaví práve ako bolesť pod prsiami, často jednostranná a citlivá na dotyk.
Vyskúšajte naše prírodné produkty
Bolesť v tehotenstve alebo keď rastie nielen bruško, ale aj tlak
Jedným zo zvláštnych období, kedy sa bolesť v oblasti pod prsiami môže objaviť, je tehotenstvo. Bolesť pod prsiami v tehotenstve býva najčastejšie spojená s rastom maternice, ktorá tlačí na bránicu, rebrá a okolité svaly. Ku koncu tehotenstva sa telo ženy výrazne mení – hrudný kôš sa rozširuje, väzy sa uvoľňujú, trávenie sa spomaľuje a vnútorné orgány sa doslova posúvajú. To všetko môže vyvolať tlak, bolesť alebo pálenie v oblasti pod prsiami.
Okrem toho sa v tehotenstve často objavuje tzv. reflux – návrat žalúdočných štiav do pažeráka, ktorý spôsobuje nepríjemné pálenie záhy a tlak pod hrudnou kosťou. Tento stav je bežný najmä v treťom trimestri, keď je žalúdok doslova vytlačený nahor.
Závažnejšou príčinou, ktorú je potrebné vylúčiť, je tzv. HELLP syndróm – komplikácia tehotenstva spojená s poškodením pečene, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou pod pravým rebrom, nevoľnosťou, bolesťou hlavy a vysokým krvným tlakom. V takýchto prípadoch je nutné neodkladne vyhľadať lekára.
Keď je bolesť spojená s trávením alebo psychikou
Bolesť lokalizovaná v oblasti pod prsiami môže mať aj pôvod v tráviacom trakte. Veľmi častým vinníkom je tu žalúdok – či už ide o prekyslenie, reflux, vredovú chorobu alebo gastritídu. Tieto stavy sa často prejavujú ako bolesť pod prsiami uprostred, ktorá sa zhoršuje po jedle, po konzumácii kávy, alkoholu alebo tučných jedál.
Podobne môže bolesť signalizovať ťažkosti so žlčníkom – najmä po ťažkom jedle alebo dlhšom hladovaní. Žlčníkové kamene môžu spôsobiť kŕčovitú bolesť pod pravým rebrom, ktorá vystreľuje do chrbta alebo pravej lopatky. A potom tu máme pankreas – orgán, ktorý bolí hlboko vo vnútri brucha, často ako bolesť brucha pod prsiami, sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním a niekedy aj horúčkou.
Zvláštnou kapitolou je potom vplyv psychiky. Stres, úzkosti alebo dlhodobé napätie môžu spôsobiť stiahnutie bránice, stuhnutie medzirebrových svalov a tlak v oblasti spodnej časti hrudníka. Tento druh bolesti býva popisovaný ako zvieravý, nepríjemný tlak pod prsiami, niekedy spojený s pocitom krátkeho dychu. V týchto prípadoch môže pomôcť dychové cvičenie, jóga, relaxácia alebo psychoterapia.
Kedy vyhľadať lekára a kedy pomôže odpočinok
Väčšina bolestí pod prsiami je síce nepríjemná, ale nie život ohrozujúca. Ak však bolesť pretrváva niekoľko dní, zhoršuje sa, alebo je spojená s ďalšími príznakmi – ako sú dýchavičnosť, horúčka, zvracanie, krv v stolici či prudká únava – je vždy na mieste vyhľadať odborníka.
Na druhej strane, ak bolesť vznikla po fyzickej námahe, je mierna a ustupuje v pokoji, možno skúsiť domáce opatrenia: teplé obklady, jemné preťahovanie, úprava držania tela alebo masáže. Pomôcť môže aj úprava jedálnička – vyhýbanie sa dráždivým potravinám, menšie porcie, dostatok vlákniny a hydratácie.
Vedeli ste, že aj nevhodná podprsenka môže spôsobiť nepríjemnú bolesť rebier? Ak sedí príliš tesne, tlačí na hrudný kôš a narušuje lymfatický obeh. U žien s väčším poprsím môže navyše zlá podpora viesť k preťaženiu svalov v oblasti hrudníka a chrbta.
A nakoniec, ako hovorí známa česká fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková:
"Telo si pamätá každý pohyb, každé napätie. Keď bolí na povrchu, často hľadáme príčinu vo vnútri."
Nie každý signál bolesti znamená hneď vážny problém. Ale každý signál si zaslúži pozornosť. Pretože zdravie, rovnako ako pokoj v duši, začína práve tam – kde sa naučíme načúvať tomu, čo nám telo hovorí.