facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Objavte, ako si užiť bezzvyškovú diétu bez nudy

Čo jesť pri bezzbytkovej diéte a ako si ju spríjemniť

Lekár vám odporučil bezzbytkovú diétu a vy sa teraz trochu strácate v tom, čo presne to znamená? Nie ste sami. Hoci sa môže tento spôsob stravovania na prvý pohľad zdať prísny alebo zložitý, pri troche porozumenia a plánovania sa dá zvládnuť s prehľadom – a dokonca chutne. Bezzbytková diéta je bežne odporúčaná pri akútnych aj chronických ochoreniach tráviaceho traktu, ako je napríklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, divertikulitída alebo po niektorých chirurgických zákrokoch. Jej cieľom je znížiť množstvo nestráviteľných zvyškov v strave, a teda minimalizovať zaťaženie čriev.

Čo ale presne znamená „bezzbytková"? Zjednodušene povedané, ide o stravu s nízkym obsahom vlákniny a nestráviteľných častíc, ktoré by mohli dráždiť tráviaci trakt. V praxi to znamená vynechanie niektorých potravín – napríklad celozrnných výrobkov, strukovín, šupky ovocia a zeleniny alebo semienok. Pri správnom výbere surovín však nie je nutné sa obávať, že by strava bola fádna alebo nutrične chudobná.

Čo jesť pri bezzbytkovej diéte

Zoznam povolených potravín sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej diagnózy a fázy ochorenia, ale všeobecne platia niektoré pravidlá. Dôležitá je najmä jemnosť, ľahká stráviteľnosť a absencia dráždivých zložiek. Medzi vhodné potraviny patria:

  • biele pečivo (žemle, rožky bez semienok, pšeničný toastový chlieb),
  • varená ryža, biely chlieb, zemiaky bez šupky,
  • chudé mäso (kuracie, morčacie, niekedy aj teľacie), najlepšie varené alebo dusené,
  • ryby bez kostí, najlepšie varené alebo pečené bez kože,
  • vývary bez zeleniny a s nízkym obsahom tuku,
  • vajcia natvrdo alebo miešané na vode,
  • jemne strúhaný tvrdý syr, nízkotučný tvaroh,
  • banány, jablká bez šupky (varené, dusené alebo pečené),
  • biely jogurt bez príchutí, kefír, mlieko v malom množstve.

Pokiaľ ide o zeleninu, tá musí byť vždy tepelne upravená a zbavená šupiek aj zrniek. Vhodná je napríklad varená mrkva, tekvica, cuketa (len dužina), alebo zemiaky bez šupky. Z ovocia sa odporúčajú predovšetkým banány, prípadne dusená hruška alebo kompótované jablko bez cukru.

Keď sa zamýšľame nad tým, čomu by bolo lepšie sa v jedálničku vyhnúť, je dobré si uvedomiť, že nejde len o nejaký zoznam "zakázaných" potravín, ale skôr o rozumné obmedzenie všetkého, čo by mohlo zbytočne zaťažovať trávenie. Typicky ide o veci, ktoré obsahujú veľa vlákniny, dráždia tráviaci trakt alebo vedú k nadmernému nadúvaniu. Hovoríme napríklad o celozrnnom pečive s rôznymi semienkami – hoci je zdravé, v chvíľach, keď sa človek snaží šetriť žalúdok, nie je dvakrát ideálne.

Rovnaký problém môže spôsobiť surová zelenina alebo ovocie, hlavne ak má šupku alebo malé zrniečka – aj tie totiž môžu byť na trávenie dosť náročné. Potom sú tu samozrejme strukoviny, orechy a semienka, ktoré bývajú trochu "ťažší kaliber" aj pre inak bezproblémový žalúdok. Rozhodne sa tiež nehodia vyprážané a tučné jedlá – tie sú všeobecne ťažko stráviteľné. Údeniny a konzervované mäsové produkty patria do podobnej kategórie, pretože obsahujú rôzne prídavné látky a tuky, ktoré tráviacej sústave vôbec neprospievajú.

Keď k tomu pridáme ostré, pikantné jedlá a nápoje ako kofeínová káva, alkohol alebo sladké perlivé limonády, dostaneme kompletný výpočet toho, čo môže podráždiť žalúdok a zažívanie skomplikovať. Skrátka, nezáleží len na tom, čo jeme, ale aj kedy, v akom množstve a v súvislosti s akým zdravotným stavom – a niekedy jednoducho menej znamená viac.

Môže sa pri bezzbytkovej diéte piť káva?

Otázku, či je pri bezzbytkovej diéte povolená káva, si kladie mnoho ľudí. Káva síce neobsahuje vlákninu, napriek tomu ale môže byť problematická, pretože podporuje vylučovanie žalúdočných kyselín, čo môže byť pri podráždenom tráviacom trakte nevhodné. Klasická čierna káva je preto väčšinou nevhodná, najmä v akútnej fáze ochorenia.

Niektorí odborníci však pripúšťajú malé množstvo slabej kávy bez kofeínu, ideálne s prídavkom mlieka, ak ho pacient dobre toleruje. Alternatívou môže byť aj obilná káva bez kofeínu, ktorá je pre tráviaci trakt šetrnejšia. Vždy ale záleží na individuálnej znášanlivosti – a nič nenahradí konzultáciu s lekárom alebo nutričným terapeutom.

Bezzbytková diéta a recepty

Na prvý pohľad sa môže zdať, že bezzbytková diéta je nudná a ochudzuje človeka o radosť z jedla. V skutočnosti ale existuje celý rad jednoduchých receptov z bežných surovín, ktoré chutia výborne a zároveň spĺňajú požiadavky diéty. Dôležité je naučiť sa správne voliť suroviny a upravovať ich tak, aby boli ľahko stráviteľné.

Napríklad dusené kuracie mäso so zemiakovou kašou patrí medzi osvedčené klasiky. Jemnou variantou večere môže byť tiež ryžový nákyp s duseným jablkom, alebo cestoviny z bielej múky s maslom a trochou jemného syra. Pre raňajky sa hodí biely rožok s tvarohom, alebo varená ovsená kaša s banánom (z jemne mletých vločiek a bez šupky).

Ako príklad z bežného života si predstavme pani Alenu, ktorá po operácii čriev prešla na bezzbytkovú diétu. Spočiatku sa cítila obmedzená, ale postupne si našla svoj rytmus: raňajkovala varenú krupicovú kašu s lyžičkou medu, na obed mala dusené kuracie mäso s varenou mrkvou a zemiakom a večer si dopriala biely jogurt s roztlačeným banánom. Kľúčom bolo, že sa nesústredila na to, čo jesť nesmie, ale objavovala nové možnosti, čo jesť môže.

Ako si diétu spríjemniť a nezblázniť sa z nej

Keď človek musí náhle zmeniť svoj jedálniček kvôli zdravotným problémom, môže to byť stresujúce. Kľúčom k zvládnutiu bezzbytkovej diéty je nielen dôslednosť, ale aj otvorenosť k novým zvykom. Mnoho ľudí zistí, že im tento spôsob stravovania vyhovuje aj po odoznení problémov – prinajmenšom v niektorých aspektoch.

Jedným z trikov, ako si diétu spríjemniť, je príprava jedla doma s dôrazom na jednoduchosť a chuť. Aj bezzbytkové jedlá môžu byť voňavé a atraktívne – pomáha napríklad jemné bylinky ako majoránka, ligurček alebo trochu masla pre chuť.

Nezanedbateľnú úlohu zohráva aj psychologická stránka veci. Pocit, že máme kontrolu nad svojím zdravotným stavom tým, že jeme to, čo nám prospieva, môže byť posilňujúci. Navyše – aj keď to znie ako klišé – sme tým, čo jeme. Slávny francúzsky gastronom Brillat-Savarin kedysi povedal: „Povedz mi, čo ješ, a ja ti poviem, kto si." A v prípade bezzbytkovej diéty to platí dvojnásobne – jeme tak, aby sa náš tráviaci systém mohol zotaviť a opäť fungovať bez bolesti.

Ak sa teda práve nachádzate v období, kedy musíte dodržiavať bezzbytkovú diétu, alebo ju pomáhate zvládnuť niekomu blízkemu, nebojte sa experimentovať v rámci povolených možností. Hoci jedálniček môže byť dočasne obmedzený, s trochou kreativity sa dá premeniť na výživnú, chutnú a zdravú stravu, ktorá telu skutočne pomôže.

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat