facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Prečo by sme mali dbať na treonín v našej strave a zdraví

Čo je treonín a prečo je dôležitý pre zdravý životný štýl?

V oblasti zdravej výživy sa často hovorí o vitamínoch, mineráloch alebo zdravých tukoch. Menej pozornosti sa však venuje aminokyselinám – základným stavebným kameňom bielkovín, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v mnohých telesných procesoch. Jednou z týchto esenciálnych aminokyselín je treonín, známy tiež ako L-treonín. Napriek tomu, že sa o ňom príliš nehovorí, jeho význam pre ľudské telo rozhodne nie je zanedbateľný. Aký má treonín vplyv na náš organizmus, prečo by sme mu mali venovať pozornosť a kde ho možno získať prirodzenou cestou?

Treonín – viac než len súčasť bielkoviny

Treonín je jednou z deviatich esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť, a je teda úplne závislé na ich príjme zo stravy. Patrí medzi tzv. proteinogénne aminokyseliny – to znamená, že sa priamo podieľa na tvorbe bielkovín v tele. Je dôležitý pre správnu funkciu pečene, centrálnej nervovej sústavy, ale tiež pre zdravie kože, spojivových tkanív a imunitného systému.


Vyskúšajte naše prírodné produkty

Z hľadiska chémie je treonín pomerne jednoduchá látka, ale jeho biologická úloha je komplexná. Napríklad pomáha udržiavať rovnováhu bielkovín v tele a je zapojený do metabolizmu tukov. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že môže mať vplyv na náladu a kognitívne schopnosti, pretože sa podieľa na syntéze neurotransmiterov.

Podpora imunity aj zdravých čriev

Jedným z menej známych, ale o to významnejších účinkov treonínu, je jeho vplyv na zdravie tráviaceho traktu. Táto aminokyselina sa nachádza vo vysokej koncentrácii v hliene, ktorý chráni črevnú stenu. Pomáha tak udržiavať integritu slizničnej bariéry a chráni organizmus pred škodlivými mikroorganizmami a toxínmi. To je dôležité najmä u ľudí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva alebo zápalovými ochoreniami čriev, ako je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída.

Súčasne sa treonín zúčastňuje tvorby protilátok, čo z neho robí dôležitý prvok pre správne fungovanie imunitného systému. Nedostatok treonínu môže viesť k zníženiu obranyschopnosti organizmu, čo sa môže prejaviť častejším výskytom infekcií, pomalším hojením rán alebo chronickou únavou.

Kde treonín nájdeme?

Treonín sa vyskytuje prirodzene v celej rade potravín, najmä v tých bohatých na bielkoviny. Medzi najbohatšie zdroje patria:

  • Mäso a ryby – kuracie, hovädzie, bravčové, losos
  • Vajcia a mliečne výrobky – syry, tvaroh, jogurty
  • Strukovinyšošovica, hrášok, fazuľa
  • Orechy a semená – mandle, slnečnicové a tekvicové semená
  • Obilniny – celozrnná pšenica, ovos a pohánka

Pre vegetariánov a vegánov môže byť náročnejšie zabezpečiť dostatočný prísun treonínu, ale pri pestrej a vyváženej rastlinnej strave to rozhodne nie je nemožné. Dôležité je kombinovať rôzne zdroje rastlinných bielkovín, napríklad strukoviny s obilninami, aby bolo dosiahnuté plného aminokyselinového profilu.

L-treonín ako doplnok stravy

V niektorých prípadoch môže byť vhodné treonín do tela dodať vo forme doplnku. Taká situácia môže nastať napríklad u ľudí s poruchami vstrebávania, u starších osôb alebo u športovcov s vysokou fyzickou záťažou. V týchto prípadoch býva používaný L-treonín, čo je biologicky aktívna forma tejto aminokyseliny, ktorá je pre telo ľahko využiteľná.

Doplnky s L-treonínom bývajú dostupné vo forme kapsúl alebo prášku a často sa kombinujú s ďalšími aminokyselinami či vitamínmi. Je však dôležité spomenúť, že pri bežnej strave nie je suplementácia väčšinou nutná, pokiaľ teda človek netrpí konkrétnym zdravotným problémom. Pred užívaním doplnku je vždy vhodné poradiť sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Nedostatok treonínu

Nedostatok treonínu sa často maskuje za iné problémy, takže ho nemusíte hneď rozpoznať. Ak vás ale trápi únava, slabšia imunita, časté prechladnutie, problémy s trávením alebo sa vám zle hoja rany a zhoršuje sa stav pokožky či vlasov, môže to byť signál, že telu tento dôležitý aminokyselinový pomocník chýba.

Zaujímavý je príklad z praxe klinickej dietetiky, keď jedna pacientka s chronickými črevnými ťažkosťami trpela opakovanými infekciami a bola dlhodobo unavená. Až po dôkladnom vyšetrení a úprave jedálnička sa zistilo, že jej chýba niekoľko kľúčových živín – okrem iného aj treonín. Po niekoľkých týždňoch stravovacej intervencie, ktorá zahŕňala zvýšený príjem strukovín a fermentovaných mliečnych výrobkov, sa jej stav výrazne zlepšil.

Treonín a udržateľná strava

V kontexte ekologického a udržateľného životného štýlu vyvstáva otázka: môžeme aj bez konzumácie živočíšnych produktov zabezpečiť dostatok treonínu a ďalších esenciálnych aminokyselín? Odpoveď znie: áno, ale vyžaduje to viac plánovania. Rastlinné zdroje bielkovín často neobsahujú všetky esenciálne aminokyseliny v vyrovnanom pomere, ale ich kombináciou – napríklad šošovice s ryžou alebo ovsených vločiek s orechmi – sa dá dosiahnuť plnohodnotného nutričného profilu.

Moderná rastlinná strava, ak je dobre navrhnutá, môže byť nielen etická a šetrná k planéte, ale aj plne funkčná po výživovej stránke. Dôležité je uvedomiť si, že kvalita bielkovín je rovnako dôležitá ako ich množstvo.

Význam pre športovcov i seniorov

Treonín hrá úlohu aj v regenerácii svalov a obnove tkanív. Z tohto dôvodu býva odporúčaný športovcom, najmä po intenzívnom tréningu, keď dochádza k mikrotrhlinám v svalových vláknach. Telo vtedy potrebuje dostatok aminokyselín pre účinnú opravu a rast svalovej hmoty.

U starších ľudí sa zase často stretávame s úbytkom svalovej hmoty a celkovým poklesom energetickej hladiny. Aj tu môže mať vhodný príjem treonínu pozitívny dopad – nielen na fyzickú kondíciu, ale aj na spomalenie procesov starnutia na bunkovej úrovni.

Ako povedal americký biochemik Roger Williams, „Každý človek je biochemická individualita." To platí aj v prípade potreby jednotlivých aminokyselín – niekto ich môže potrebovať viac, iný menej, v závislosti na genetike, životnom štýle alebo zdravotnom stave.

Malý detail s veľkým dopadom

Napriek tomu, že je treonín látkou, o ktorej väčšina z nás možno nikdy nepočula, jeho význam nemožno podceňovať. Táto nenápadná aminokyselina sa podieľa na rade kľúčových procesov v tele – od syntézy bielkovín cez podporu imunity až po zdravie čriev. Zabezpečiť jej dostatočný príjem pritom nie je zložité: stačí venovať pozornosť zloženiu jedálnička, začleniť kvalitné bielkoviny a v prípade potreby zvážiť aj prirodzené rastlinné doplnky.

V dobe, keď sa stále viac ľudí snaží o harmóniu medzi zdravím, etikou a udržateľnosťou, je vedomý prístup k strave kľúčom. A treonín? Ten môže byť jedným z malých, ale dôležitých dielikov celej skladačky.

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat